Wyspa Gozo która wraz z Maltą i maleńką wysepką Comino tworzy archipelag maltański położona jest 6 km na północno-zachodniego wybrzeża Malty z którą połączenie utrzymują promy. Ta niewielka wyspa uważana jest za miniaturę Malty.
Pośrodku wyspy Gozo, z dala od wybrzeży znajduje się jej stolica Victoria (dawna nazwa Rabat), gwarne miasto z potężną twierdzą Il-Kastell na szczycie wzgórza, gdzie podczas najazdów piratów chronili się mieszkańcy Gozo.
Mury twierdzy otaczające katedrę i kilka muzeów wzniósł król hiszpański Filip II na początku XVII stulecia, Joannici wzmocnili fortyfikacje, tak że mogli się tu schronić wszyscy mieszkańcy wyspy. Katedra wzniesiona została w latach 1697-1711 wg projektu Lorenza Gafy. Za skromną fasadą kryje się bogato zdobione wnętrze z iluzjonistyczną polichromią imitującą wielką kopułę. Na właściwą kopułę zabrakło pieniędzy więc w 1732 roku włoski malarz Antonio Manuele z Mesyny zastąpił ją niezwykle realistycznym malowidłem.
Dumą mieszkańców Victorii jest sprowadzona z Rzymu piękna figura Madonny noszona w świątecznych procesjach. W twierdzy jest Muzeum Katedralne z kolekcją szat i przedmiotów liturgicznych, ciekawe Muzeum Folkloru oraz Muzeum Historii Naturalnej, gdzie prezentowane są okazy geologiczne (skamieniałości), zielniki oraz fauna żyjąca na wyspie i w otaczającym ją morzu.
Z Victorii gwiaździście rozchodzą się drogi do wszystkich wiosek na wyspie. Gozo ma wiele atrakcji; poza megalityczną świątynią Ggantija są malownicze rybackie wioski Marsalforn i Xlendi oraz malownicze klify na zachodnim wybrzeżu zwanym Dwejra Coast.
W sąsiedztwie jest inna osobliwość tzw. Wewnętrzne Morze otoczony wysokimi skałami zbiornik słonej wody połączony wydrążonym w wapiennych skałach tunelem z pobliskim morzem Śródziemnym. W niewielkiej wiosce Xewkija znajduje się neobarokowy kościół z wielką kopułą, jedna z największych w Europie.
Na północnym wybrzeżu w zatoce Ramla jest jedyna piaszczysta plaża na wyspie. Według tradycji w grocie nad Zatoką Ramla, nimfa Kalipso przez siedem lat więziła Odyseusza co opisał Homer w „Iliadzie”. Spod groty Calipso rozciąga się bajkowy widok na zatokę.
zdjęcia: Grzegorz Micuła/Read&Fly