Strona główna » Jasna: nowa kolej linowa w nagrodzona w konkursie „Budowa Roku 2022”

Jasna: nowa kolej linowa w nagrodzona w konkursie „Budowa Roku 2022”

Alicja Micuła
2 minuty czytania

Kolej linowa łącząca stację Biela Púť z Priehybą była główną nowością sezonu zimowego 2022/23 w ośrodku narciarskim Jasna.

Budynek nowej kolei linowej w Jasnej zdobył dwie nagrody – Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę za wyjątkowe i postępowe rozwiązanie projektowe.

To coś wspaniałego. Z jednej strony po wielu latach Jasna wreszcie doczekała się kolejki linowej, która stworzyła po północnej stronie bezpośrednie połączenie na Chopok, z drugiej strony pokazaliśmy, że ośrodek o międzynarodowych parametrach zasługuje na inne, wyjątkowe podejście nawet przy budowie tak powszechnej rzeczy jaką jest kolejka linowa. Świetnie, że została doceniona nie tylko przez publiczność, ale także przez ekspertów – skomentował przyznanie nagrody dla nowej kolejki Igor Rattaj, prezes zarządu TMR.

Eksperckie jury podkreśliło oryginalną koncepcję stworzenia unikalnej, nieregularnej i różnorodnej konstrukcji inżynierskiej w wymagającym środowisku górskim.

XXVIII edycja konkursu „Budowa Roku 2022” została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Słowackiej Architektury i Budownictwa – ABF Slovakia we współpracy z Ministerstwem Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej oraz innymi partnerami z branży.

Budowa nowej kolei linowej rozpoczęła się we wrześniu 2021 r. Inwestycja o wartości ponad 17 mln. EURO znacznie przyspieszyła i uprościła transport na Chopok, zapewniła ekologiczny sposób zaopatrzenia, a jednocześnie umożliwiła do niego dostęp dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi. Dolna stacja na Bielej Púti jest architektonicznie i funkcjonalnie połączona z budynkiem Central Jasná – Wschód. Stacja ta została zaprojektowana jako trzykondygnacyjny budynek. Na dwóch dolnych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia techniczne, biurowe oraz miejsca parkingowe. W podziemiu znajdują się także toalety publiczne, dostępne zarówno ze stoku, jak i z garażu.

fot. materiały prasowe

Więcej na: tmr.sk

You may also like

Zostaw komentarz