Strona główna » Osobowość Polonijna Roku 2022 – wręczono statuetki i wyróżnienia

Osobowość Polonijna Roku 2022 – wręczono statuetki i wyróżnienia

Magdalena Pinkwart
7 minuty czytania

W Rzymie odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i wyróżnień dla najbardziej inspirujących Polaków na świecie – przyznawanych w plebiscycie Osobowość Polonijna Roku. Wśród nominowanych było wielu działaczy polonijnych oraz osobowości z całego świata. Do Rzymu przyjechali nominowani Polacy oraz media i goście m.in. z Kanady, Litwy, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Wysp Owczych.

Statuetki i wyróżnienia w międzynarodowym konkursie Osobowość Polonijna Roku zostały rozdane na uroczystej gali 22 października 2022 w Rzymie w Domu Polskim im. Jana Pawła II. W atmosferze patriotycznych wzruszeń i emocji wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej za rok 2022.

Osobowość Polonijna Roku 2022 Rzym sabina poulsen
Sabina Poulsen z Wysp Owczych otrzymała statuetkę Osobowości Polonijnej Roku 2022.

Konkurs Osobowość Polonijna Roku to plebiscyt skierowany do środowisk polonijnych na całym świecie, stworzony po to, by uhonorować najbardziej aktywnych i charyzmatycznych przedstawicieli światowej Polonii. Podczas uroczystej gali obecni byli przedstawiciele Polonii z całego świata, przedstawiciele polskiego Senatu i Sejmu w osobach pani senator Haliny Biedy, pani poseł Joanny Fabisiak oraz posłów z Komisji Łączności z Polakami za Granicą, panów Tadeusza Aziewicza, Przemysława Drabka i Jarosława Rzepy.

Osobowość Polonijna 2022 Rzym

Wręczenie nagród poprzedziło wiele elementów bogatego programu, jaki przygotowały organizatorki konkursu Bożena Krasoń i Ursula Golda. Wśród atrakcji były wieczorki literackie i muzyczne, zwiedzanie Rzymu oraz otwierająca oficjalne obchody poranna polska msza przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Samo wręczenie nagród poprzedził występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” w strojach regionalnych. Przy okazji gali zaprezentowano także okolicznościowy znaczek Osobowość Polonijna Roku, który wydała Poczta Polska.

Osobowość Polonijna Roku 2022 Rzym porana msza w Watykanie
Obchody rozpoczęła msza o świcie w Watykanie.
Osobowość Polonijna Roku 2022 Rzym
Zespół Pieśni i Tańca Zawiercie w Bazylice św. Piotra.

Członkowie Kapituły pod przewodnictwem Ewy Trzcińskiej (dziennikarka, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI) w składzie: Urszula Stefańska-Andreini (prezes Związku Polaków we Włoszech), Magdalena Pinkwart (dziennikarka, podróżniczka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza), Aleksandra Seghi (redaktor portalu polacywewloszech.com), Adrianna Tomczak (doktor nauk społecznych, specjalistka social media) oraz Wojciech Ziemniak (senator RP) przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

Statuetki „Osobowość Polonijna Roku” otrzymali:

Sabina Poulsen Sabina na Wyspach Owczych – Wyspy Owcze

Diana Nowak-Zegadło – Wielka Brytania (Szkocja)

Joanna Szymańska – Niemcy

Bartosz Lisowski Polskie Merseyside – Wielka Brytania (Anglia)

Osobowość Polonijna Roku 2022 Rzym Bartosz Lisowski
Bartosz Lisowski z Liverpoolu odbiera statuetkę Osobowość Polonijna Roku 2022.

Wśród wyróżnionych laureatów, którzy otrzymali dyplomy i medale znaleźli się:

Głosami publiczności wyróżnienie otrzymała

Aleksandra Fiddler – Wielka Brytania (Anglia)

Osobowość Polonijna Roku 2022 Rzym Aleksandra Fiddler
Aleksandra Fiddler odebrała Nagrodę Publiczności.


Decyzją kapituły wyróżnienia przyznano:

Ewa Maria Śląska – Niemcy

Aneta Kubas – Irlandia

Mirella Bagdzińska – Włochy

Dariusz Adam Zeller – Wielka Brytania (Anglia)

Piotr Horszczaruk – Holandia

Wojtek Gawenda – Kanada

Marian Jaworski – Kanada

S.Martyna Proszek – Włochy

Bożena Cenko – Litwa

Osobowość Polonijna 2022 Rzym Marcin Całka
Marcin Całka odebrał wyróżnienie Osobowość Polonijna Roku 2021, nagrody wręczano laureatom, którzy nie mogli odebrać ich wcześniej z powodu pandemii.

Organizatorki konkursu Bożena Krasoń i Ursula Golda, to działaczki polonijne z Włoch, które rozpoczęły swoją charytatywną działalność podczas pandemii, w marcu 2020 roku od Spotkań Polonijnych – rozmów online z ciekawymi postaciami, rozsianymi po świecie Polakami. Z projektu wyłonił się pomysł przyznawania nagród największym osobowościom światowej Polonii i coroczny konkurs i gala Osobowość Polonijna Roku.

fot: Sergiusz Pinkwart/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz