Słowacka Trnawa to ciekawe, zabytkowe miasto które ze względu na dużą ilość kościołów i klasztorów nazywane jest Małym Rzymem. Ale okolica tego miasta jest także interesująca.
W pobliżu przebiega Małokarpacki Szlak Winny. Można odwiedzić winnice i piwnice, gdzie dojrzewa wino oraz degustować tutejsze trunki. Nie tylko wino zresztą – w okolicy powstają też znakomite miody pitne – medowiny. Odwiedzić także można okazałe pałace i romantyczne zamki.
Zamek Smolenice
Na rysującym się na horyzoncie paśmie Małych Karpat widać romantyczną sylwetkę zamku Smolenice z okazałą wieżą. Zamek w Smolenicach istniał już na przełomie XIV i XV wieku. Była to jedna z warowni na czesko-węgierskim pograniczu. Budowniczym pierwszego zamku był ponoć polski rycerz Ścibor ze Ściborzyc. Zamek należał do królestwa Węgier i miał bronić kraju przed najazdami czeskich husytów. Później zamek przechodził z rąk do rąk. Jego właścicielami było wielu węgierskich magnatów. W XVIII wieku w czasie powstania Franciszka II Rakoczego przeciwko Habsburgom. powstańcy zdobyli zamek, i władali nim od 1705 do 1707 roku. Smolenicki zamek był wielokrotnie niszczony, m.in. podczas wojen napoleońskich. Próbę obudowy zamku podjął węgierski ród magnacki Pálffy. Podczas II wojny Światowej bronili się tu Niemcy przed nacierającą Armią Czerwoną. Po II wojnie władze komunistyczne odebrały zamek dotychczasowym właścicielom, obecnie zarządza nim Słowacka Akademia Nauk, która ma tu centrum konferencyjne i hotel.
Z tarasu na zamkowej wieży rozciąga się piękna panorama na rozległą równinę z Trnawą i pobliską elektrownią atomową oraz na Małe Karpaty z najwyższym ich szczytem Zaruby.
W pobliżu Smolenickiego Zamku widać zalesione wzgórze o nazwie Molpír, najcenniejsze archeologiczne miejsce na Słowacji gdzie znajduje się starożytne grodzisko z okresu halsztackiego, do którego prowadzi ścieżka dydaktyczna. W VII w. p.n.e. powstał tu gród, zajmujący obszar 12 ha który miał trzy dziedzińce, dwa podgrodzia i akropol. Na początku VI w. p.n.e. gród został nagle opuszczony wskutek nieznanej katastrofy. Na wzgórze Molpír można dojść po ścieżce dydaktycznej, która zaczyna się przy kościele w Smolenicach. Podejście umila wspaniały widok na Zamek Smolenicki. W okolicy jest też jaskinia Driny, najbardziej znana jaskinia krasowa w zachodniej Słowacji. W 680 metrowej jaskini wytyczono 450–metrową trasę turystyczną. Zdobi ją bogata szata naciekowa, stalagmity, stalaktyty i niewielkie jeziorka.
Miody pitne Vcelovina Wytwórnia medowiny znajduje się w bardzo ładnym miejscu, posiada ogród z pięknym widokiem na smolenicki zamek. Można zwiedzać produkcję oraz degustować miejscowe trunki. Produkuje się tu sto tysięcy butelek miodu pitnego rocznie. Mają swój miód, ale większość dokupują. Medowina (miód pitny) powstaje z różnych rodzajów miodu, z lipy, rzepaku i słonecznika. Miód z dodatkiem owoców m.in. winogron, dojrzewa przez 30 miesięcy w dębowych beczkach po whisky i na koniec ma 13% alkoholu. Produkują też tradycyjną metodą piwo miodowe oraz miodowe cydry jabłkowe.
Małokarpacki Szlak Winny
to sieć wiosek i miasteczek, właścicieli winnic i producentów wina, organizatorów winnej turystyki na obszarze pomiędzy Bratysławą a Trnawą głównymi ośrodkami południowo -zachodniej Słowacji. Pomiędzy nimi znajdują się mniejsze miasta szczycące się starą tradycją wolnych miast królewskich – Pezinok, Modra i Svaty Jur. Już w XVII wieku produkowano tu doskonałe wino doceniane w na królewskich dworach w Wiedniu i Bratysławie – ówczesnej stolicy Węgier. Najbardziej popularnym wydarzeniem na Małokarpackim Szlaku Winnym od Devina do Trnawy jakie odbywa się w połowie listopada jest Dzień Otwartych Winnic, gdzie można odwiedzić ponad 150 winnic oraz degustować młode wino z tegorocznych zbiorów.
Karpacka Perła
To duża winiarnia w Senkovicach położona pośród winnic, z wysokiej wieży można podziwiać okoliczne winnice na tle pasma Małych Karpat. Ma 60 hektarów własnych winnic na południowo-wschodnich stokach. Zwiedzanie rozległych piwnic z ogromnymi beczkami na wino o pojemności 11 tysięcy litrów. Degustacja w gigantycznej cysternie na wino o pojemności 36 tysięcy litrów, gdzie obecnie mieści się archiwum. Produkcja ze szczepów Chardone i Pinot Noir. Najczęściej nagradzane wina białe odmiany Grüner Veltliner, w cieplejszych latach bywają dobre wina czerwone. Jedenastego listopada odbywa się winna impreza Smaki Małych Karpat – 40 winiarzy otwiera swoje piwnice pod hasłem Jedzenie i Sztuka.
Wina z Młyna
Winiarnia we wsi Dolany. W starym młynie oprowadzał nas jeden z właścicieli Ervin Demovic. 22 lata temu odkupili zrujnowany młyn, odbudowali go i zamienili na niewielką restaurację i muzeum. Mają 3,5 hektara winnic. Produkują rocznie 25 tysięcy litrów wina. Większość sprzedają na miejscu resztę do restauracji w Trnawie. Najwięcej robią Grüner Veltlinera. Od 2014 roku mogą robić wina mszalne. Produkują także wina różowe
Dolná Krupá wieś róż, miodu i muzyki
Miejscowość położona kilkanaście kilometrów od Trnawy to wieś róż, miodu i muzyki. Do odwiedzenia są tu dwa miejsca położone obok siebie: pałac z parkiem angielskim i Medolandia.
Sonata Księżycowa
Klasycystyczny pałac Brunsvicków. został wybudowany w latach 1793 – 1794 na skraju rozległego parku angielskiego z rzadkimi okazami drzew, należy do najcenniejszych klasycystycznych zabytków na Słowacji. W latach 1797- 1806 pałac kilkakrotnie odwiedził Ludwig van Beethoven, a podczas jednego z pobytów skomponował tu podobno słynną Sonatę Księżycową.
Tradycja hodowli róż w miejscowości Dolná Krupá ma swój początek pod koniec XIX w., kiedy to różany ogród założyła hrabina Maria Henrietta Chotek (1863-1946), dziedziczka majątku w Dolnej Krupie. Owładnięta różaną pasją hrabina sprowadzała różne odmiany róż, była osobiście zaangażowana w ich hodowle i eksperymentowała z nowymi odmianami, jej rozarium znajdowało się w europejskiej czołówce. W okresie świetności na terenie rozarium rosło 6000 krzewów. Po I wojnie światowej różany ogród podupadł, a po II wojnie majątek znacjonalizowano a różany ogród przekształcono w grunty rolne.
Pod koniec XX w. część terenu nabył prywatny właściciel i utworzył Medolandię. Podjęto również decyzję o przywróceniu tradycji różanych. Założono Rozarium, które obecnie liczy około 2500 krzewów z 90 gatunków, w tym specjalnie wyhodowaną z okazji 150. urodzin hrabiny – Rosengräfin Marie Henriette.
Firma Apimed produkująca miody pitne istnieje od 25 lat. Zdobyli już ponad sto medali na targach winiarskich. Ich miód pitny Barrique jest pierwszym miodem pitnym w świecie, który otrzymał złoty medal w największych światowych w prestiżowym międzynarodowym konkursie Apimondia 2015 w Korei Południowej.
Architektoniczną dominantą Medolandii jest Villa Apimed, reprezentacyjna siedziba firmy ze sklepem, restauracją „Maria Henrietta” ze smaczną kuchnią oraz miejscem gdzie odbywają się degustacje.
fot: Grzegorz Micuła,Read&Fly Magazine