Strona główna » Litwa promuje kurorty, SPA i uzdrowiska

Litwa promuje kurorty, SPA i uzdrowiska

Alicja Micuła
13 minuty czytania

Litwa przedstawiła swoje atrakcje podczas spotkania w ambasadzie w Warszawie. Przedstawiciele polskich mediów i biur turystycznych mogli zapoznać się z bogactwem dziewiczej przyrody oraz obiektami SPA i wellness, które przyciągają coraz więcej gości z Polski.

Ambasador Litwy w Polsce J.E. Valdemaras Sarapinas, który docenił wagę Polski, jako partnera Litwy w korzystaniu z zasobów i doświadczeń Litwy w SPA i wellness. Jak zauważył, historyczna i geograficzna bliskość naszych krajów, częste połączenia samolotowe Warszawy z Wilnem (średnio 83 loty tygodniowo), krótki czas dotarcia samochodem do najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo miejsc powodują rosnące zainteresowanie Polaków przyjazdami na Litwę. Szczególnym powodzeniem u naszych rodaków cieszą się na Litwie pobyty w nowoczesnych ośrodkach SPA i wellness położonych przy plażach Morza Bałtyckiego, wśród sosnowych lasów czy nad malowniczo meandrującym Niemnem.

Litwa stawia na kurorty
Na spotkaniu w litewskiej ambasadzie zaprezentowano popularne od lat miejsca, takiej jak Birsztany, Druskienniki czy Połąga, jak i te mniej znane jak Kretynga, Šilavotas czy Šiauliai (Szawle), z promocją Malonių kelias, czyli pielgrzymkowej Drogi Łask. Przedstawiciele regionów, miejscowości, uzdrowisk, sanatoriów i hoteli opowiadając o Litwie przypomnieli też o istnieniu wyjątkowej Bursztynowej Komnaty w Druskiennikach i bogactwie mineralnych źródeł.

Były też litewskie przysmaki i słodkości oraz popularny w tym kraju kwas chlebowy z działającego nieprzerwanie od 300 lat browaru Grubernija. Spotkanie z przedstawicielami Litwy zakończyły rozmowy B2B.

Malonių kelias, czyli Droga Łask
Szlak dla turystów-pielgrzymów obejmuje cztery litewskie samorządy. Podczas takiej pielgrzymki można odwiedzić 30 wyjątkowych miejsc kultu religijnego i poznać bogactwo przyrodnicze regionów. Droga jest okrężna, liczy ponad 190 km i podzielona jest na sześć odcinków. Trasę można pokonać pieszo (7-8 dni), rowerem (3-4 dni) lub samochodem (2-3 dni). Poza innymi atrakcjami na szlaku podczas tzw. Nocy kościołów (3 lipca) organizowane są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, koncerty muzyki klasycznej, wystawy i msze.

Litwa

Droga Łask w okręgu Szawle
Trasy drogowe z Szawli, z jedynym w Europie interaktywnym Centrum Wiedzy o Kulturze Bałtów (Balty kelias), prowadzą na Kryžių kalnas (Górę Krzyży) – 16 km i do Kurtuwienai – 30 km. Po pokonaniu pierwszej z nich zastaniemy na Górze Krzyży, symbolu cierpienia narodu litewskiego, nadziei i niezwyciężonej wiary, ponad 200 tysięcy krzyży. W samym mieście Szawle możemy odwiedzić działającą od 112 lat fabrykę cukierków i Muzeum Czekolady Rūta, gdzie m. in. wyrabia się czekoladę ze skwarkami (pyszną) wg receptury hrabiego Tyszkiewicza. Można wziąć udział w słodkich warsztatach, odwiedzić jedyny męski klasztor na Litwie, przejść się po parkach (jest ich aż siedem), a pod koniec lata pamiętać o święcie sielawy, które rozpoczyna się 7. września.

Miejsce objawienia i sanktuarium
Litwa ma także ważna sanktuaria. Region Raseiniai (Rosienie) szczyci się sanktuarium maryjnym w Šilavotas (Silawie) i miejscem objawienia z 1608 roku. Jest też ważnym celem pielgrzymek. Sanktuarium w Šilavotas odwiedził w 1993 r. papież Jan Paweł II. Pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja pokazuje papieża obejmującego wizerunek Matki Boskiej Silawskiej. Więcej o Centrum pielgrzymkowym „Atrask Raseinius”.
Atrakcją dla wodniaków w tym regionie są malownicze zakola rzeki Dubysa na długości 65 km oraz ekosystem leśny Blinstrubiškis z gniazdującymi orłami bielikami. W miejscowości Lyduvenai nad Dubysą zbudowano najdłuższy (599 m) i najwyższy (42 m) most kolejowy na Litwie. Ten wyjątkowy obiekt inżynieryjny ma status pomnika kultury i wielu entuzjastów.

Od aniołów po źródła
Na Drodze Łask, poza obiektami pielgrzymkowymi warto też odwiedzić mniejsze miejscowości, w których jest wiele atrakcji. To m. in. Muzeum Rzeźby Bogów Bałtyku, Jeziorko Szczęścia z Wyspą Aniołów i żywych królików lub letnie festiwale w wiosce Naisiai. Miejscowość Kurtuveny wyróżnia się różnorodnością flory i fauny oraz edukacyjnymi szlakami pieszymi i rowerowymi, a miejscowy kościół jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury późnobarokowej na Litwie. Najcenniejszym zabytkiem Cytowian jest dawny zespół klasztorny bernardynów. Z kolei Kuršėnai, z XIX-wieczną architekturą drewnianą i jedynym zachowanym dworem na Litwie, który miał prawo lenna ogłoszony został garncarską stolicą Litwy. Most dla pieszych nad rzeką Venta z przepiękną panoramą i 5,2 km ścieżką wzdłuż rzeki dopełniają obrazu tej uroczej miejscowości. Region Kelmė (Kielmy) słynie z licznych źródeł z wodą uznawaną za odmładzającą i uzdrawiającą oraz miejsc relaksu m. in. w gospodarstwie agroturystycznym „Gaja” czy ośrodku wypoczynkowym „Jurty kaimas”.

Kretynga – litewski Watykan
Liczące 17 tys. mieszkańców miasto trudno sobie wyobrazić bez braci franciszkanów, którzy swoją serdecznością przyciągają wiernych od ponad 400 lat. W Kretyndze jest aż pięć klasztorów i kilka kościołów. Kretynga była ukochanym miastem hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza. Wraz z żoną Zofią ufundował zbudowany w 1610-1617 kościół, który jest najstarszym kościołem na Żmudzi. Pod jego głównym ołtarzem znajduje się krypta z ołowianymi sarkofagami rodziny Chodkiewiczów. Poza walorami przyrodniczymi Kretynga jest miejscem, w którym w 1875 roku hr. Józef Tyszkiewicz zbudował swój pałac z imponującą oranżerią, największą w owych czasach w Europie. Zbudowany z trzech kondygnacji ogród zimowy obejmował m. in. połączone kanałami sadzawki, groty i wodospad. Obecnie można w niej podziwiać ponad 130 gatunków roślin i jest najczęściej odwiedzaną oranżerią Litwy.

„Naj” Kretyngi
Podróżując po Kretyndze można pobić niejeden rekord. Jest tu najwięcej basenów na Litwie (Atostogu parkas), największy w Europie – założony przez Japończyków japoński ogród, imponujący park linowy 313 Cable Park, położony w Užpelkiai, miasteczku między Kretyngą a Połągą, największy plac zabaw Boom park i Kalniaus Sodyba – wyjątkowe miejsce, z domkami na drzewach, saunami, kąpielami leśnymi i domkiem z pszczołami do apiterapii. Pierwsze połączenie telefoniczne na Litwie dotarło właśnie do Kretyngi, tu też utworzono pierwsze przedszkole na Litwie. Kretynga to również Centrum SPA i bursztynowa sauna. Z Kretyngą związana była Helena Mniszkówna, która akcję swojej powieści „Trędowata” umieściła w pałacu hr. Tyszkiewicza. Sławę Kretyndze przyniósł również Berek Joselewicz, urodzony tu w roku 1764, kupiec, pułkownik Wojska Polskiego i oficer Legionów Polskich we Włoszech.

Połąga, letnia stolica Litwy
Litwa ma na swoim wybrzeżu prawdziwe perełki. Na wakacje do Połągi przyjeżdża nawet 300 tys. gości. Stałych mieszkańców jest raptem około 13 tysięcy. Połąga nazywana była również Zakopanem, choć jedyna większa góra to Birute, mająca zaledwie 20 m wysokości. Otoczone bujną zielenią wzgórze jest popularnym miejscem do spacerów i rekreacji, z widokiem na miasto i Morze Bałtyckie. I nadal są tam urocze, dzikie plaże.

Złote plaże i molo
Połąga to kilometry złotych, piaszczystych plaż, zabytki, muzea, wydarzenia kulturalne, kwitnące życie nocne, scena kulinarna, festiwale na świeżym powietrzu. Koncerty muzyki dętej, noworoczne fajerwerki, Aleja Jajek Wielkanocnych i International Aurum – 1006 km letnich, międzynarodowych wyścigów samochodowych w Połądze (2024 17-20 lipca). Budowa mariny i molo w Połądze pod koniec XIX w., z inicjatywy hrabiów Tyszkiewiczów była kamieniem milowym w rozwoju miasta.

W neorenesansowym Pałacu Tyszkiewiczów mieści się dziś Muzeum Bursztynu, a molo jest jedną z głównych atrakcji kurortu, ulubionym miejscem do spacerów, podziwiania widoków i zachodów słońca. Molo sięga 470 m w głąb Morza Bałtyckiego, a prowadząca do niego ulica Basanavičiausa pełna jest restauracji, kawiarń i lokali rozrywkowych.

Przysmaki Połągi
Tradycyjne dania litewskie to m. in. kugelis, czyli litewska babka ziemniaczana, zupy, pierogi, sękacz, świeże i wędzone ryby, grilowane owoce morza i potrawy inspirowane kuchnią bałtycką. Podczas festiwalu „Stynka z Połągi”, który przyciąga do Połągi dziesiątki tysięcy osób, całe miasto przesycone jest zapachem świeżych ogórków. Tak pachną te małe rybki, łowione podczas tarła przy litewskim wybrzeżu Bałtyku. Przyrządza się je na dziesiątki sposobów i właściwie zjada w całości, podobnie jak szprotki.

Birsztany, wodne uzdrowisko
Przez długi czas przyczyna meandrów Niemna była nieznana, a podróżni starali się unikać tych miejsc. Badania geologów wykazały, że koryta głównych rzek Litwy połączone są z liniami uskoków w ziemi. Uskoki te, choć o niewielkiej amplitudzie, zmusiły rzekę do meandrowania zgodnie z ich kształtem. Związek między zakolami Niemna, a uskokami w głębinach potwierdzają tutejsze źródła mineralne wzbogacone bromem, które pochodzą z głębokości ok. 700 m. 90 procent terenu z meandrami Niemna znajduje się na chronionym obszarze naturalnym. Birštonas znane jest również z organizacji lotów balonowych i największej wieży widokowej na Niemen.
W ciągu ostatnich pięciu lat liczące niespełna 4,5 tys. stałych mieszkańców miasto zainwestowało w swój rozwój ok. 200 mln euro, a do końca 2023 roku otwarto ponad tysiąc nowych miejsc pracy. Jednorazowo kurort może przyjąć 3,5 tys. gości. W 2023 roku było ich około 200 tysięcy.

Cuda Druskiennik – słońce, powietrze i ruch
Druskienniki od 230 lat (1794 r.) są miejscowością uzdrowiskową. Status miejscowości leczniczej otrzymały dekretem Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. W latach 1924-1939 pod kierownictwem dr E. Lewickiej działał tu Zakład Leczniczego Stosowania Słońca, Powietrza i Ruchu.
Dawniej głównym źródłem dochodów Druskiennik była sól (stąd nazwa od litewskiej nazwy soli – drusk). Potem odkryto lecznicze właściwości wód i słońca. Leżące 60 km od granicy z Polską Druskienniki dbają o jakość powietrza. W promieniu 50 km nie ma żadnego przemysłu, a XIX-wieczny zakład leczniczy na 150 łóżek, największy w Europie, czynny jest do dzisiaj.

Sanatorium Egles
Druskiennickie sanatorium Egles jest największe w całej Litwie. Dwa jego oddziały, w Druskiennikach i Birsztanach mogą pomieścić jednocześnie dwa tysiące kuracjuszy. Egle Sanatorija UAB z holistycznym podejściem do dbania o zdrowie rozpoczęły działalność w 1972 roku. W Centrum Zabiegowym Hoteli MedSpa w uzdrowiskach Druskienniki i Birsztany jest do wyboru prawie 200 zabiegów – na bazie borowin oraz wód mineralnych – baseny i sauny, oraz bursztynowa komnata (w Druskiennikach). Wszystkie zabiegi prowadzone są przez 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Wiele dodatkowych usług jest bezpłatnych, m. in. pijalnia wody mineralnej, rowery, nordic walking, zajęcia grupowe.

Sleep SPA
Obecnie Druskienniki mają łącznie 8785 miejsc noclegowych w 10. sanatoriach i SPA, 22. hotelach, 28. domach gościnnych, ok. 400 apartamentach prywatnych i 21. gospodarstwach agroturystycznych. Jest tu jedyne w Europie Północnej Sleep SPA, z zabiegami wellness i spa na problemy ze snem i zespół przewlekłego zmęczenia.

Park Wodny i stok narciarski
Aquapark w Druskiennikach otwarty jest 365 dni w roku. Obejmuje obszar 30 000 m kw. Są tam strefy dla dzieci i 19 łaźni dla dorosłych. Do Snow Areny z wewnętrznym i zewnętrznym całorocznym stokiem narciarskim (460 m i 640 m) narciarze docierają na drugą stronę Niemna w kilka minut kolejką linową ze stacji w pobliżu Aquaparku.
W 2025 roku Druskienniki staną się Stolicą Litewskiej Kultury.

fot.: Alicja Micuła readandfly.pl; materiały prasowe

You may also like

Zostaw komentarz