Strona główna » VisitMaldives promuje Malediwy w Polsce

VisitMaldives promuje Malediwy w Polsce

Grzegorz Micuła
6 minuty czytania

Malediwy to słońce, biały piasek koralowych plaż i palmy na lazurowych wodach Oceanu Indyjskiego. Turystyczny raj odwiedza coraz więcej Polaków.

VisitMaldives zaprezentowało ofertę turystyczną Malediwów w Europie podczas roadshow zorganizowanego w trzech miastach – Warszawie, Pradze i Budapeszcie. Malediwy odnotowały znaczny wzrost liczby przyjazdów turystów z tego regionu, przewyższający statystyki sprzed pandemii. W warszawskim spotkaniu w Warszawie wzięło udział 21 partnerów branżowych z Malediwów, którzy reprezentowali biura podróży, luksusowe resorty, hotele, pensjonaty i centra nurkowe oraz 80 przedstawicieli polskich biur podróży.

Polska jest na pierwszym miejscu wśród turystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Statystyki potwierdzają, że polski rynek jest jednym z najbardziej obiecujących. Byliśmy jednymi z pierwszych krajów, które zostały w całości otwarte na turystykę w czasie pandemii. Teraz chcemy utrzymać zainteresowanie naszym kierunkiem – mówi Dhauha Rasheed, z National Tourist Board Malediwów.

Według malediwskiego Ministerstwa Turystyki w roku 2019 na Malediwy przyjechało prawie 21 tys. polskich turystów, w 2021 było nas już ponad 23 tysiące osób, a do końca września tego roku egzotyczny archipelag odwiedziło już 18 532 naszych rodaków. Na Malediwach jest 178 turystycznych kurortów z oryginalnie zaprojektowanymi hotelami. Organizując turystykę przyjęto koncepcję: Jedna wyspa – jeden hotel. Pomiędzy wyspami przemieszczamy się samolotem, promem lub łodzią motorową. Do niektórych miejsc dotrzeć można tylko hydroplanem.
Noclegi w luksusowych hotelach nie są tanie, apartament potrafi kosztować 500-1200 dolarów za dobę. Wszystkie mają prywatne plaże, własny transport oraz możliwości uprawiania rozmaitych sportów. W niektórych obiektach jak Bubble Hotel, przezroczyste ściany umożliwiają podziwianie wschodów i zachodów słońca a w nocy rozgwieżdżonego nieba.
Ale Malediwy są także dostępne dla turystów z mniejszym budżetem, Jest tu bowiem także 830 guesthouse’ów z ponad 15 tysiącami łóżek.

Archipelag Malediwów to wyspiarski kraj na Oceanie Indyjskim składający się z prawie tysiąca dwustu wysp narosłych na szczytach podmorskiego pasma wulkanicznego. Malediwy zajmują powierzchnię około 90 000 kilometrów kwadratowych, z których tylko 298 to suchy ląd. Wyspy są zgrupowane w 26 atoli. Tylko niewiele ponad 200 wysp jest zamieszkałych. Otaczające wyspy rafy stanowią 5% wszystkich raf koralowych na naszej planecie. Malediwy to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania i podziwiania podwodnego świata. Na turystów czekają wspaniałe rafy koralowe, ławice kolorowych ryb w krystalicznie czystej wodzie oraz wraki zatopionych statków.

Na Malediwach żyje około pół miliona osób. Jedna czwarta mieszka w Male, stolicy archipelagu, zaś reszta, na 202 wyspach rozrzuconych po oceanie. Większość ludności stanowią potomkowie przybyłych z Indii Syngalezów i Drawidów, reszta to Arabowie oraz Indonezyjczycy. Prawie sto procent ludności wyznaje sunnicką odmianę islamu. Miejscowym językiem jest wywodzący się z sanskrytu, indoaryjski język dhivehi. Najważniejszym źródłem pożywienia było i jest rybołówstwo, bardzo ważna gałąź gospodarki Malediwów. Natomiast obecnie głównym źródłem dochodu jest turystyka. Rolnictwo to uprawa głównie palmy kokosowej, drzewa chlebowego i bananów.

Kultura archipelagu Malediwczycy mają swoją własną, unikalną kulturę i tradycje, będące pod silnym wpływem różnorodnych cywilizacji jakie rozwijały się na brzegach Oceanu Indyjskiego. Mieszkańcy Malediwów są mistrzami szkutnictwa. Tradycyjna łódź malediwska, zwana dhoni, doskonale spisuje się podczas żeglugi po okolicznych morzach. W muzyce i tańcu widać silne wpływy Afryki Wschodniej, Arabii i subkontynentu indyjskiego. Istnieje bogata tradycja rzemiosła malediwskiego; lakierowane drewniane ozdoby, drobno tkane maty trzcinowe i rzeźby z korali która przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Tradycyjna kuchnia opiera się na rybach i kokosach. Malediwy mają jedno z najdelikatniejszych środowisk na świecie. Rafy koralowe zapewniają ochronę maleńkim wysepkom a istnienie kraju w dużym stopniu zależy od zdrowia raf oraz bogatej różnorodności biologicznej ich ekosystemów. Rezerwaty biosfery ustanowione na wyspach chronią namorzyny i otaczające atole obszary morskie.

Malediwy

Male, rafy i sporty wodne
Wakacje na Malediwach są atrakcją samą w sobie. Całe dnie można tu spędzać na kąpielach w turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego, wylegiwaniu się na piaszczystych, białych plażach i korzystaniu z udogodnień w hotelu. Ale archipelag Malediwów oferuje o wiele więcej niż tylko plażowanie.
To także raj dla miłośników sportów wodnych; nurkowania z maską i fajką lub z pełnym akwalungiem. Na rafach koralowych oglądać można kolorowe ryby, żółwie, delfiny i manty. Można spróbować surfingu, kitesurfingu i windsurfingu. Atrakcją jest lot widokowy awionetką nad archipelagiem z oszałamiającym widokiem na otoczone błękitnymi lagunami i porośnięte kokosowymi palmami wysepki. Popularne są rejsy statkami po atolach, podczas których można kąpać się w lagunach bezludnych wysp, których jest tu wiele.
Podczas wycieczki do Male – stolicy Republiki Malediwów można zobaczyć Pałac Prezydencki, Muzeum Narodowe, Meczet Piątkowy, targ z lokalnymi produktami (egzotyczne owoce i warzywa, ryby). Można spacerować wąskimi uliczkach oraz odwiedzić jedną z licznych restauracji i kawiarni.

Pogoda i klimat
Na Malediwach panuje wilgotny klimat tropikalny z temperaturą 25-30°C przez cały rok. Występują tu dwie pory roku – sucha i deszczowa. Sucha przypada na czas naszej jesieni i zimy. Między listopadem a kwietniem praktycznie nie padają deszcze. Natomiast w porze deszczowej (od maja do października) powinniśmy być przygotowani na możliwość wystąpienia gwałtownych burz i ulew. Jest to natomiast dobry czas na obserwację podwodnego świata i uprawianie sportów wodnych.

fot: VisitMaledives i Grzegorz Micuła Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz