W dniach 26 – 28 września 2023 r. – w hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem – odbywał się II Europejski Kongres Sportu i Turystyki.
Europejski Kongres Sportu i Turystyki stał się okazją do inspirujących dyskusji i spotkań. Podobnie jak w roku ubiegłym do rozmowy o współczesnym sporcie i turystyce przystąpiło wielu ekspertów związanych ze światem polityki, biznesu i mediów. W wydarzeniu brało udział 200 panelistów, a debaty były podzielone na 7 bloków tematycznych i 65 paneli. Kongres przyciągnął blisko 1700 uczestników.
– Dziękuję za tak liczne przybycie. Utwierdza nas to w przekonaniu, że organizacja tak wielowymiarowego spotkania przedstawicieli świata sportu i turystyki jest nam bardzo potrzebna – mówił Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Podczas pierwszego dnia Kongresu, jednym z bardziej rozgrzewających paneli była rozmowa Bożydara Iwanowa (telewizja Polsat) z nowym selekcjonerem Reprezentacji Polski w piłce nożnej, Michałem Probierzem. Wielkie emocje były także w drugim dniu Kongresu. Najpierw Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Sportu i Turystyki Kamilem Bortniczukiem zapowiedział Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku w Polsce, a chwilę później Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, iż Polska ubiegać się będzie o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Ponadto w trakcie drugiego dnia Kongresu odbyło się wiele dyskusji panelowych, a podczas gali obchodów Światowego Dnia Turystyki oraz wieczornej Gali Ambasadorów Sportu wręczono nagrody, m.in. za zasługi dla turystyki oraz dla mecenasów i fundatorów polskiego sportu.
– W ostatnich latach zauważamy, że turystyka i sport to dwie dziedziny, które coraz częściej ze sobą się łączą tworząc trwały fundament dla rozwoju obu branż. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie wypoczynkiem powiązanym z aktywnością fizyczną. Spektakularne wydarzenia sportowe, chociażby tegoroczne III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska pokazały, że promocja poprzez sport daje wymierne korzyści. Liczę, że tegoroczna edycja Kongresu przyniesie w tym względzie wiele rozwiązań i pokaże nowe możliwości dla rozwoju turystyki i sportu – powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Podczas wydarzenia poruszono wiele innych istotnych tematów, jak wychowanie młodzieży, kultura fizyczna, skauting sportowy, e-sport, finansowanie sportu, inwestycje w sport, marketing sportowy, czy korupcja w sporcie i jej przeciwdziałanie. Gośćmi Kongresu byli politycy, przedstawiciele biznesu, czy świata nauki z Polski oraz całej Europy, ale także szerokie środowisko sportowe, jak również przedstawiciele sektora turystyki.
Światowy Dzień Turystyki
Przypomnijmy, że już od 1980 roku Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) obchodzi corocznie 27 września Światowy Dzień Turystyki. Tego dnia święto turystyki jest obchodzone w kilkudziesięciu krajach świata i już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń turystyczno-artystycznych w Polsce. Światowy Dzień Turystyki to święto całej branży turystycznej. Jego celem jest zwiększenie świadomości społeczności na temat wartości kulturowych, ekonomicznych i społecznych turystyki. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało: „Turystyka i zielone inwestycje”.
W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki (27 września) w hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem odbyły się panele dotyczące wyzwań w sektorze turystyki, m.in. III Forum polsko-bułgarskie ds. turystyki z udziałem przedstawicieli rządu obu krajów, czy Innowacje w turystyce oraz Turystyka kulinarna i jej coraz większa popularność. Popołudniu odbyła się Gala Światowego Dnia Turystyki, prowadzona przez Krzysztofa Ibisza, gdzie nagrodzono najlepsze atrakcje turystyczne regionu małopolskiego, miejsca z klimatem oraz osoby, które przyczyniły się do rozwoju turystyki, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Organizatorami tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki byli: Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Polska Organizacja Turystyczna i Małopolska Organizacja Turystyczna.
Podczas Gali w Zakopanem nastąpiło wręczenie Odznak Honorowych Ministra „Za zasługi dla turystyki”. Odznaka jest szczególnym honorowym wyróżnieniem w uznaniu za zasługi dla rozwoju polskiej turystyki i umacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Odznaki otrzymali: Michał Andrzej Fijoł – prezes Zarządu PLL LOT; Nikolay Kostov – radca w Ambasadzie Republiki Bułgarii; Daniel Jan Puciato – wykładowca, doktor ekonomii i doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej; Rafał Piotr Szkaradziński – wójt Gminy Szaflary; Artur Czernecki – działacz społeczny i samorządowy w Nowym Sączu oraz Tomasz Edward Rosset (od lat 80-ych działa na rzecz turystyki przyjazdowej do Polski).
Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce” otrzymali: ksiądz Zbigniew Pytel – miłośnik gór, przewodnik tatrzański, publicysta, artysta-fotografik; Ewa Surowiak (związana z turystyką od ponad 30 lat, działa społecznie jako Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Nowosądeckiej Izby Turystyki oraz w Stowarzyszeniu Viva Espana w zakresie promocji turystycznej); Wojciech Skruch – prawnik i ekonomista, specjalista w zakresie finansów i pozyskiwania środków unijnych (wspiera inicjatywy związane z rozwojem turystyki w Małopolsce w tym m.in. budowę Przyrodniczo-Edukacyjnej Ścieżki w Koronach Drzew wraz z Edukacyjnym Szlakiem Nietoperzowym w Ciężkowicach); Grzegorz Biedroń – przewodnik beskidzki, wieloletni pilot wycieczek, miłośnik gór – od stycznia 2019 r. prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej; Radosław Włoszek – prezes Kraków Airport (od 2016 roku), obecnie także prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych; Daniel Pitrus – doświadczony menedżer z ponad 15-letnią praktyką w zarządzaniu polskimi i międzynarodowymi spółkami – od 2019 r. – prezes Zarządu Polskich Kolei Linowych; dr hab. Andrzej Betlej – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu; Justyna Dziedzic – dyrektor Marketingu i Sprzedaży Energylandii Parku Rollercoasterów nr 1 w Europie oraz Marcin Szymoniak – od 2009 r. licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie działający pod szyldem Szalony Przewodnik.
W konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”, organizowanym przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną, laureatami w poszczególnych kategoriach zostali: kategoria Najciekawszy szlak turystyczny – laureat Babia Góra Trails – kompleks 14,5 km tras podjazdowych i zjazdowych o różnym stopniu trudności, które umożliwiają rowerową rekreację w masywie Mosornego Gronia (Zawoja); kategoria Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne – laureat Babiogórska Jesień – największe święto Górali Babiogórskich, cechujące się czystością formy i zakorzenieniem w regionalnych tradycjach ludowych; kategoria Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury – laureat Tarninowe Wzgórze – dom z klimatem położony całkowicie na uboczu z dala od sąsiadów (goście mogą skorzystać z ruskiej bani w lesie, sauny nad rzeką i wypożyczalni rowerów); kategoria W gościnie – oferta kulinarna – laureat Willa Poprad – restauracja Willi Poprad zachwyca kameralnym wnętrzem i pysznym jedzeniem. Kuchnia nawiązuje do okresu międzywojennego, a jednocześnie wykorzystuje najnowsze trendy kulinarne w tym slow food; kategoria Unikatowa atrakcja turystyczna – laureat Krzyż w Krzeczowie – umieszczony na wzgórzu Kiecka na wysokości 631 m n.p.m. Stalowa konstrukcja ma 27 metrów wysokości i znajduje się przy nowej trasie S7, czyli popularnej Zakopiance. Pod Krzyżem w Krzeczowie przebiega szlak turystyczny, który prowadzi na Szczebel i Luboń Wielki; Główna Kategoria – Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna (Statuetka i Nagroda pieniężna – 100 000 zł) – zwycięzca Sułoszowa – malownicza miejscowość położona nieopodal Krakowa na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej terenie znajduje się Zamek Pieskowa Skała, liczne ostańce i skały wapienne, z przepiękną Maczugą Herkulesa. Tę jurajską krainę przecinają liczne szlaki rowerowe oraz piesze, w tym najbardziej znane Szlak Orlic Gniazd oraz Velo-Prądnik.
Organizatorem II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki była fundacja Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego. Magazyn Read&Fly był jednym z patronów medialnych wydarzenia.